Jak zacząć leczenie alkoholizmu

Alkoholizm jest podstępną i niszczącą zarówno samego pacjenta jak i jego otoczenie chorobą. Leczenie jest długotrwałe, niekiedy trwa nawet kilka lat, a dodatkowo wymaga silnej woli i konsekwencji w działaniach. Składa się ono z kilku etapów, z których każdy ma ogromne znaczenie do tego, żeby osiągnąć ostateczny sukces. Niestety często się zdarza, że leczenie jest przerywane po krótkim okresie czasu, a powrót do nałogu jest wtedy dużo gwałtowniejszy. Dlatego też zaczynając kurację należy być konsekwentnym w swoim działaniu i spróbować doprowadzić ją do końca. Nie wszystkim się to uda, gdyż odwyk to czasami nawet parę lat regularnego leczenia, a później do końca życia należy bardzo uważać i unikać pokus oraz sytuacji mogących spowodować powrót do picia. Najważniejsze przy rozpoczęciu terapii alkoholowej jest uświadomienie sobie przez uzależnioną osobę tego, że alkohol niszczy jej życie i potrzebuje ona pomocy. Niestety w tym przypadku nie ma żadnych magicznych tabletek, których zażycie zażegnałoby problem. Potrzebne jest kompleksowe leczenie:

  • psychiatryczne
  • psychologiczne
  • w niektórych przypadkach internistyczne

    Detoksyzacja

    W poważniejszych stadiach leczenie należy rozpocząć od tak zwanej detoksyzacji organizmu, która pozwoli mu powrócić do równowagi po długotrwałym zażywaniu dużych ilości toksycznego alkoholu. Gdy organizm zostanie gwałtownie od niego odcięty, reaguje tak zwanym zespołem abstynencyjnym, który objawia się wieloma nieprzyjemnymi objawami. U alkoholika mogą wystąpić bóle mięśni, niepokój, ogólne rozdrażnienie a nawet dolegliwości układu krążenia i pokarmowego. Dolegliwości te mogą być na tyle uciążliwe, że uzależnione osoby nie są w stanie sobie z nimi poradzić i cały czas wracają do picia. Detoksyzacja polega na podawaniu specjalnych kroplówek, które niwelują negatywne skutki nagłego odstawienia alkoholu. Zabieg ten jest bardzo trudny dla pacjenta, dlatego też wymaga on w czasie niego specjalnej opieki. Dodatkowo należy uważać na czas, w jakim odtruwanie jest przeprowadzane. Niektóre ośrodki odwykowe go znacznie skracają, co w konsekwencji może grozić poważnymi komplikacjami zdrowotnymi.

    terapia alkoholowa łódź

Rodzaje terapii alkoholowej realizowane w naszym gabinecie


Terapia podstawowa

Po wstępnym odtruciu organizmu następuje właściwa terapia alkoholowa, składająca się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest tak zwana terapia podstawowa, czyli okres kilku tygodni intensywnych zajęć, z reguły realizowanych w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień. Najczęściej czas takiej terapii wynosi od pięciu do ośmiu tygodni, a podczas niej pacjenci mają szereg zajęć indywidualnych i grupowych, na których mają sobie uświadomić, jak alkohol zniszczył ich życie i jak można bez niego się obejść. Długość tego etapu jest uzależniona od kilku czynników, między innymi stopnia uzależnienia chorego, i w niektórych przypadkach może zostać wydłużona. Leczenie podstawowe polega przede wszystkim na psychoterapii, to właśnie ona jest podstawą i najważniejszym elementem całego procesu wychodzenia z nałogu. Podczas zajęć pacjenci uczą się, jak żyć na trzeźwo, jak budować relacje z innymi oraz, co najważniejsze, jak unikać zagrożeń związanych z obecnymi na każdym kroku pokusami.

Terapia pogłębiona

Pierwsze kilka tygodni mija bardzo szybko, ale tak naprawdę po nich alkoholik jest dopiero na początku drogi do pełnej trzeźwości. Dlatego też dobrze zaplanowana terapia alkoholowa ma jeszcze jeden etap, zwany też terapią pogłębioną, realizowany on jest w poradni leczenia uzależnień. Trwa on znacznie dłużej, bo nawet do dwóch lat, a jego głównym celem jest utrwalenie pozytywnych zmian, jakie zostały dokonane w życiu. Niestety wielu chorych w pewnym momencie nie wytrzymuje i wraca do nałogu, a każdy taki powrót kończy się jeszcze intensywniejszym spożywaniem alkoholu. Dlatego też uczestnictwo w tym etapie jest bardzo ważne do tego, żeby osiągnąć ostateczny sukces i na stałe wyjść z nałogu. W czasie terapii pogłębionej prowadzone są spotkania grupowe i indywidualne z terapeutą, a także liczne warsztaty tematyczne. Częstotliwość spotkań jest znacznie mniejsza, bo przeważnie jest to raz w tygodniu, bardzo ważna jest przy tym systematyczność. Sam program terapeutyczny w tym okresie jest dużo elastyczniejszy, często się go dostosowuje do aktualnych potrzeb pacjenta.